Ракомет

РИСТО МАГДИНЧЕВ – СТРУЧЕН КОМЕНТАР ЗА „СПОРТМЕДИА"

Чудни, шокантни први 3.5 минути во вториот дел

Гонзалез: Против Исланд да одиграме како со...

„Мое мислење е дека ако играме како во првото полувреме вечерва, ќе имаме...

ДУШЕБАЕВ: Раул калкулираше, ве чека тежок меч со...

„Раул калкулираше во вториот дел, со оглед тоа дека утре ве чека тежок дуел со...

Се да избришеме освен одличниот Митревски (ВИДЕО)

Никола Митревски беше единствена светла точка на вечерашниот дуел против...

Битола и ракометна Македонија со последен поздрав за Боро Чурлевски‏ (ФОТО)

Малата сала на Центарот за култура денес беше претесна да ги прими сите битолчани, спортски луѓе, ракометни работници и пријатели на легендарниот Боро Чурлевски на комеморацијата во негова чест. Во организација на...

Ништо од враќањето во Македонија: Станиќ потпиша за Рајн Некар Ловен!

Екс-голманот на Металург, Дарко Станиќ во 2015 година ќе ја напушти екипата на Битигхајм ќе направи трансфер во редовите на германскиот ракометен бундеслигаш Рајн Некар. По заминувањето од Македонија српскиот чувар на...

Ѓорѓиевска, Радичевиќ и Дембеле во трка за најубав гол од крилна позиција (ВИДЕО)

ТВ-магазинот на ЕХФ ги објави најубавите голови постигнати од крилна позиција во првата фаза од Лигата на шампионите за жени. Ќе се бира најубавиот, а во конкуренција има една македонска репрезентативка и две...

Комеморацијата за Боро Чурлевски, в сабота од 11 часот

Матичниот клуб на прерано починатата македонска ракометна легенда Борис Чурлевски, РК Пелистер в сабота од 11 часот во малата сала на „Центарот за култура„ ќе одржи комеморација во која ќе го одбележи ликот и делото на...

Tоа е таа „убиственост“ која ја бараше Мурињо: Коста за 15 натпревари даде 13 гола, а Торес...

Челси со крупни чекори гази кон освојување на титулата во Премиерлигата, а освен прекрасната тимска игра, за издвојување е и учинокот на Диего Коста кој буквално „решета“ сѐ пред себе сезонава. Уште по заминувањето на „...

Голужа: Да внимаваме, Македонците веќе една недела се подготвуваат!

Фаворитот во групата Ц на СП во Катар, репрезентацијата на Хрватска, денеска ги почна своите подготовки. На првиот собир, селекторот Славко Голужа, најави дека овој пат ќе бара поинаква подготвеност од неговите...

Обрван: Израел е противник по мерка, ќе ги тестирам сите репрезентативци!

По шест дена интензивно акумилирање на кондиција и градење на формата, селекторот Ивица Обрван ќе има почетна слика за состојбата на машката ракометна репрезентација. В недела и понеделник Македонија ќе одигра два...

Едноминутно молчење од почит за Боро Чурлевски!

На средбата на ракометната репрезентација со медиумите, челниците на РФМ не заборавија да го испочитуваат поранешниот репрезентативец на Македонија, Боро Чурлевски, кој утрово почина. „Би сакал пред да почнеме, сите да...

Лазаров: Верувам дека оваа репрезентација може да ја оствари целта!

Македонската ракометна репрезентација прпвпат пред Светското првенство во Катар денеска се појави пред јавноста, за да ги сподели своите очекувања, да извести за текот на подготовките, но и да ги презентира дресовите...

Трагедија: Почина прославениот ракометен ас Боро Чурлевски!

Денеска рано утрово, на 49 - годишна возраст, по долго боледување, почина Боро Чурлевски, прославениот македонски ракометен ас и поранешен репрезентативец. Чурлевски, кој до последниот ден од својот живот ја вршеше...

Pages