Ракомет

МУ ПРЕТСТОИ НЕКОЛКУ МЕСЕЧНО ОПОРАВУВАЊЕ НА БЕКОТ НА ПЕЛИСТЕР

Кире Митревски успешно опериран во Св. Наум Охридски

Циндриќ, Пенезиќ и Червар - најдоброто за 2018...

Хрватската ракометна федерација ги објави најдобрите за оваа година. 

Вардарци едногласни: Среќни сме...

Македонскиот и регионален првак со победа ја затвори 2018 година. Избраниците...

Цепелинот на Манасков и Лазаров како најава за...

Капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров и Дејан Манасков, и...

Ракометарите ќе имаат одлични услови: Четири контролни меча и од 12 јануари ќе бидат во Доха

Машката сениорска репрезентација на Македонија од 15 декември ќе биде подготвена да се справи со предизвикот наречен „СП 2015 во Катар“, тргнувајќи од логистиката и сите детали поврзани со нашиот настап. Ракометарите ќе...

Весиќ ќе ги води сениорките против Исланд, а од утре ќе се бара нов селектор

Благојче Весиќ, досегашниот помошник на селекторот Ристо Магдинев, во женската сениорска репрезентација, ќе ги предводи ракометарките на последните два натпревари од квалификациите за бараж за СП 2015 година, на дуелите...

Според планот на Металург: Кил го доби Загреб во едно полувреме!

Кил му се одмазди на Загреб за непланираниот пораз, на почетокот од Лигата на шампионите и во возвратниот меч, во „Шпаркасен арена“ го совлада со 34-27. Бедемот на Веселин Вујовиќ пукна на почетокот на второто полувреме...

Талески го „спаси“ херојот Мојсовски - доби црвен картон наместо него?! (ВИДЕО)

Металург ќе отпатува за Париз без Филип Талески, поради суспензија за добиен црвен картон во последната минута од натпреварот со Ла Риоха, потврди ЕХФ во официјално соопштение. Барем така вели официјалниот записник од...

ЕХФ ја потврди суспензијата: Талески го пропушта мечот со ПСЖ

Судот за ракомет во ЕХФ ја потврди одлуката која се очекуваше само да се официјализира. Филип Талески е суспендиран за натрпеварот против ПСЖ, во 7. коло од Лигата на шампионите поради црвен картон во последните секунди...

Атман: Јас имам семејство за гледање, а од Металург уште ништо не плаќаат!

На официјалната „фан-страница“ на Павел Атман излезе изјава од ракометарот кој до пред еден месец настапуваше до Металург, а си замина од клубот кога играчите се кренаа на бојкот поради незадоволство од Лино Червар и од...

Раул Гонзалес во трка за најдобар тренер во 2014

Специјалираниот ракометен портал „Хендбол планет“ ги објави петте тренери во изборот за најдобар во 2014 година. Еден од нив е Раул Гонзалес, Шпанецот кој дојде во Вардар во јануари и успеа да го доведе на дофат до...

Филип Лазаров напомош: Горбок не може да игра ни против Целје!

Во многу важна фаза од натпреварите по групи во Лигата на шампионите, Вардар дојде во непријатен дефицит на левата бековска. Откако Блаженко Лацковиќ ја оперира ахиловата тетива и дефинитивно отпаѓа до крајот на...

Вардарки имаат трета најдобра одбрана во Европа, а „Јане Сандански“ втора најверна публика

Женската Лига на шампионите влезе во мирување, откако се одиграа наптреварите од првата групна фаза и се направи првото филтрирање на екипите кои претендираат за европскиот врв. Шеснаесет тима преку 48 натпревари...

Опериран Лацковиќ, ќе паузира најмалку шест месеци (ФОТО)

Левиот бек на Вардар, Хрватскиот интернационалец Блаженко Лацковиќ денеска во болницата „Св. Катерина“ во Загреб беше успешно опериран на Ахиловата тетива на десната нога што ја повреди на последниот натпревар со...

Pages