Ракомет

ПРВ НАТПРЕВАР ОД КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕП 2020 ГОДИНА

Турците се мотивираат пред дуелот со Македонија во Битола! (ВИДЕО)

Јоновски стана и асистент-тренер во Ратинген!

Македонскиот репрезентативец Аце Јоновски има нова, или екстра улога во...

СЛОВЕНЕЧКИ ПАРАДОКС: Прима плата и вози клупски...

Ракометниот тренер Бранко Тамше се раздели со Цеље, но веднаш ја превзема...

Филип Лазаров: Полн респект за секој противник

„Знам некои од играчите на селекцијата на Турција. Овие двајца играчи кои нема...

Подновениот ЖРК Вардар направи сефте: Победа на пријателската со Ерд

Во засилен состав, но со поголема хемија од минатата сезона, ЖРК Вардар направи сефте со победа пред почетокот на новата натпреварувачка кампања. На пријателскиот меч со Ерд, во Унгарија, „вардарки“ славеа со 27-24,...

Дебакл на кадетите и против Данска: Македонија заврши последна во групата

Теоретски ги пресметувавме шансите, но притисната од законите македонската кадетска репрезентација не дојде ни до сенката на врсниците од Данска и загуби катастрофално, 38-20 во последниот натпревар од првата фаза по...

Трета шанса за први бодови: Кадетите ја предизвикуваат Данска

Математиката вели дека Макеонија ќе ја оствари целта, пласман на второто место, само ако направи чудо и победи со 10 разлика, додека каква било победа ќе ја смести на третото место, под услов ако Русите не ја изненадат фаворизираната Шпанија.

Коциќ e најдобар голман, Циндриќ МВП на Струшкиот турнир

Металург го освои пехарот на Струшкиот турнир, но и поединечните награди завршија кај негови ракометари. За најдобар играч на турнирот беше прогласен Лука Цидриќ, кој често се наметнуваше како лидер на екипата со...

Струшкиот пехар остана кај Металург: Младата гарда и Вугринец го надиграа Вардар

Иако Струшкиот турнир не влегува во завршната сметка на скопските ривали, сепак, Металург си брои уште една победа против Вардар. Ракометарите од  „Автокоманда“ го одбранија пехарот од традиционалниот турнир на отворено...

Бајрамовска блескаше, но Ѓорѓиевска победи

Новите клубови на Мирјета Бајрамовска и на Елена Ѓорѓиевска одиграа контролна пресметка на турнир во Букурешт, која ги покажа првите знаци за тоа со каква сила ќе располагаат Крим и Баја Маре. Како домаќин во Букурешт,...

Македонско финале во Струга: Шампионот го „разнесе“ Азоти Пулави

Металург и Вардар сепак ќе играат во финалето на Струшкиот турнир, откако македонскиот шампион вечерва го декласира полскиот Азоти Пулави со 33-26 и го освои првото место во својата група. Потребна му беше победа од...

Вардар наиде на мотивирана Металопластика, но извлече тесна победа

Вардар го доби и вториот натпревар од групната фаза на Струшкиот турнир, но и од далеку не беше убедлив, течен и доминантен како во дуелот со Санкт Петербург, вчера. Металоплсатика загуби само со 29-26 од македонскиот...

Данска ја декласира Русија и ги одржа теоретските шанси за македонските кадети

Иако доживеаја резултатска катастрофа во мечот со Шпанија, ракометарите на Македонија ги задржаа шансите за влез во главната фаза на кадетското ЕП во Полска благодарение на Данска. Последниот преостанат противник на...

Кадетите како покосени: Пораз од Шпанија со 15 разлика

Кадетската ракометна репрезентација на Македонија го загуби и вториот меч на Европското првенство во Полска, овој пат многу убедливо, со 16-31 од фаворитот во групата, Шпанија. Уште во првото полувреме Шпанците го...

Pages