Ракомет

ТУРСКАТА ЕКИПА Е СЛЕДНИОТ ПРЕДИЗВИК ВО НОВАТА СЕЗОНА

Андреа Белеска потпиша за Анкара Јенимаале

Голгетерско-шоу на Прибак и Кузманоски во...

Откако вчера новиот тренер на битолскиот клуб, Србинот Ѓорѓе Чирковиќ имаше...

Против Белорусија за финале на ЕХФ шампионатот

В сабота македонската машка кадетска ракометна репрезентација ќе игра против...

РАСПОРЕД ЗА СЕХА: Вардар почнува со Металург, па...

Познат е календарот на сите натпревари од регуларниот дел од СЕХА Газпром...

Шундовски и Ангеловски против Монпелје во полуфиналето на фајнлфорот во Берлин

Поранешниот макеоднски селектор Звонко Шундовски и репрезентативецот Бранислав Ангеловски со романска Костанца го добија француски Монпелје за противник во полуфиналето на Фајнлфор-турнирот во Берлин, кој ќе се игра на...

Лекиќ во Вардар - трансфер на годината!

Трансферот на најдобрата светска ракометарка која ги брани боите на ЖРК Вардар, Андреа Лекиќ е прогласен за трансфер на годината во женскиот ракомет. Според специјализираниот портал за ракомет „Хандбал планет“,...

Драган Аџиќ: Вардар е најнеблагодарниот противник на фајналфорот

Тренерот на Будуќност открива дека дури и неговата челична одбрана ќе биде ставена на испит пред извонредните индивидуалки во македонскиот шампион.

Црвено-црна доминација во младите категории: Вардаровите пионер(к)и шампиони на Македонија

Ракометниот македонски шампион Вардар има светла иднина и во машка и во женска конкуренција, откако пионерските тимови во двете категории викендов станаа нови шампиони. Пионерите ја освоија првата титула сезонава по...

Вугринец остана прв голгетер, но Илиќ го загрозува

Лигата на шампионите заврши за македонските клубови, а една утеха може да ни биде тоа што Ренато Вугринец го задржа првото место на листата на стрелците, по комплетирањето на четвртфиналните натпревари. Иако доби црвен...

Брумен и Вугринец во идеалниот состав по четвртфиналните реванши

Вардар и Металург беа елиминирани од Лигата на шампионите, но како иронија, по ова коло најмногу се спомнуваат во изборот на ЕХФ за најдобра постава и најубави моменти. Иако доби црвен картон, Ренато Вугринец имаше...

И ЕХФ го препозна талентот на младиот пиштолџија на Металург! (ВИДЕО)

Македонската ракометна надеж, Филип Талески, не остана незабележана од очите на европската јавност. За само неколку минути на паркетот, 18-годишниот лев бек на Металург му даде три гола на Кил и направи неколку...

Червар: Горд сум на мојот тим

Екипата на Металург ги заврши настапите во ракометната Лига на шампиони откако во Германија повторно загуби од бундеслигашкот Кил (34-26). По завршувањето на натпреварот, хрватскиот стратег Лино Червар изјави дека е...

Пујол и Пике „грицкаа нокти“ за Кирил Лазаров и останатите (ФОТО)

„Пеколот“ од 7.000 луѓе во „Палау Блауграна“ даде ефект и ракометарите на Барселона синоќа го совладаа Рајн Ловен Некер со 31-24, со што ја анулираа негативата и обезбедија пласман на Фајналфор во Келн. На трибините на...

Металург во финишот се спаси од уште една катастрофа од Кил

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург со 26-34 загуби на гостувањето кај Кил во реваншот од четвртфиналето од Лигата на шампионите и со вкупен резултат од 47-65 се прости од годинешното учество во најпрестижното...

Pages