Ракомет

НАШЕТО ЛЕВО КРИЛО СО НОВА ДОБРА ПАРТИЈА ВО УНГАРИЈА

Манасков втор стрелец, Веспрем го „прегази“ Егер!

Еурофарм Работник го „смачка“ Пелистер

Еурофарм Работник е победник на првата градска пресметка со Пелистер сезонава,...

Два теста со Италија во ЕХФ-неделата

Селекторот на женската сениорска репрезентација, Симе Симовски го објави...

Металург доби нов претседател

Металург на стартот на новата сезона доби нов претседател. Секретарот во клубот...

Шест „вардарки“ во конкуренција за дел од Ол-Стар тимот во ЛШ

Шест ракометарки на ракометниот шампион на Македонија, ЖРК Вардар СЦБТ конкурираат да станат дел од Ол-Стар тимот во ракометната Лига на шампиони. „Црвено-црните“ забележаа одличен пласман во Лигата на шампионите, затоа...

Металург одигра колку што требаше за три бода во Струмица

Ако воопшто постоеше терен лига на кој Металург и Вардар би загубиле бодови во ракометната Супер тогаш тоа е салата  „Парк“ во Струмица, но во првиот обид домаќините останаа на нула. Металург оствари очекувана победа на...

Хрватските медиуми се кренаа: Голужа, го сакаме Карачиќ во репрезентацијата!

Игор Карачиќ одигра одличен меч против Фленсбург и нѐ израдува сите во Македонија, но истовремено им отвори болка на хрватските ракометни вљубеници.

Последици од „војната“: Фленсбург им скинал седум дреса на вардарци! (ФОТО)

На ракометарите на Вардар не им беше лесно во „Фленс Арената“ во Фленсбург да изборат позитивен резултат во првиот четвртфинален меч од Лигата на шампионите. Доказ за големата борба на паркетот е и крајниот биланс на...

Билет на црно за мечот Вардар - Фленсбург чини 2.000 денари! (ФОТО)

Откако ракометарите на македонскиот ракометен првак Вардар се изборија за солиден резултат на првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите против Фленсбург, еуфоријата која и претходно владееше за реванш мечот...

Металург ќе бара нов голман, Мијатовиќ заминува во Унгарија

Македонскиот ракометен вице првак Металург за следната сезона ќе мора да бара замена за Црногорецот Раде Мијатовиќ кој потпишал за унгарскиот тим Чургу. Според информацијата на Хандбал Планет, Мијатовиќ ќе биде...

Бундеслигата против ЛШ: И на Германците не им одговара новиот формат

Новиот формат ќе донесе по четири кола повеќе за врвните екипи во Европа, меѓу кои и по рејтинг и по резултати спаѓаат германските. „Не постои никаква шанса да најдеме време за уште четири кола“, вели извршниот дирејтор на ХБЛ.

Ангелов дел од најдобрата седморка на колото (ВИДЕО)

Голманот на Вардар, Петар Ангелов за своите одбрани на мечот со Флензбург кога имаше 18 успешни одбрани, од што 10 во второто полувреме од страна на ЕХФТВ е избран за најдобар голман, и дел од идеалната седморка на...

Тобијас Карлсон: Едвај чекам да дојдеме во лавовското дувло во Скопје

„Нашите гледачи можеби мислат дека ние сме веќе квалфикувани на фајналфорот во Келн, но тоа воопшто не е вистина. Јас имам доверба во мојата екипа, но четврт-финалето ќе биде решено следниот викенд“, истакна Брумен.

Дибиров: Не сум важен јас, напред одат големите екипи, не големите играчи

Тимур Дибиров, вообичеано, е лидер на екипата на Вардар, но на натпреварот со Фленсбург среќата не беше на негова страна, па тој постигна само три погодоци и тоа два од пенал, еден од контра, буквално, на празен гол. Од...

Pages