Ракомет

Половичен ефект на нашите ви Бундеслигата

Талески славеше, Миркуловски поразен

Еурофарм Работник сигурен против Бутел, стружани...

Еурофарм Работник на гостувањето кај Бутел ја забележа 13-та победа во Супер-...

Парондо без тројца играчи во Букурешт

Македонскиот првак утре патува за Романија каде ќе го одигра последниот меч од...

Македонија против Словенија ќе брка пласман на СП...

Женската сениорска репрезентација на Македонија по успешниот квалификациски...

Дибиров во Вардар - најдобар трансфер оваа сезона

Реномираниот ракометен портал Хендбол планет направи класификација на најдобрите, или најисплатливите трансфери за оваа сезона. Моментот е одличен, токму кога сезоната влегува во приквечерјето и кога резултатите...

„Групата е тешка, но јунаците на маката се познаваат“

Кога дури и оние помалку упатените можат лесно да проценат дека група со Шпанија, Франција и Норвешка е исклучително тешка, што останува за селекторот кој треба да ја поведе јуниорската репрезентација во овој голем...

Навивачите на Вардар бараат видео бим пред „Борис Трајковски“!

Навивачите на Вардар бараат од управата на клубот да им обезбеди видео бим веднаш пред „Борис Трајковски“ со цел, „црвено-црните“ да имаат уште поголема поддршка на натпреварот против Фленсбург. Интересот за...

Европа ќе го види Талески против Кил: Ми се остварува сонот!

Големиот талент на македонскиот ракомет, Филип Талески, ќе има шанса да дебитира во Лигата на шампионите на гостувањето кај Кил. Осумнаесетгодишниот лев бек на Металург добил повик од Лино Червар да се приклучи на...

Мојсо ги поздрави „металурзите“ пред Кил (ФОТО)

Последниот тренинг пред заминувањето за Кил ракометарите на Металург го одработија во „Борис Трајковски“, а како добредојден гостин ги изненади Наумче Мојсовски. Централниот бек, кој паузира по повредата на 17 декември...

Раул Гонзалес: „Во неверојатна Македонија дури и знамето е како шпанското!“

„Во Шпанија трибините се полни само кога игра Барселона, а во Скопје прво на Вардар доаѓаат 7.000 луѓе, а утре одиш на Металург и пак 7.000 луѓе“, вели шпанскиот тренер во нтервјуто за хрватскиот портал sportnet.hr

Лазаров: Влогот е голем, овојпат има што да загубиме

Филип Лазаров не ја криеше сериозноста со која и тој и неговите соиграчи го очекуваат мечот со Фленсбург. Шансата за пласман на фајналфор е голема и реална, но тоа не ги плаши играчите на Вардар, туку ги освестува дека...

Раул Гонзалес: Важна ќе биде секоја секунда, секоја топка

„Мислам дека целиот ракометен свет има илузија дека лесно ќе се пласираме на фајналфор, но ние знаеме дека Фленсбург е многу силна, видовме колку е тешко“, предупреди Раул.

Јуниорите во група со актуелниот првак Шпанија

Македонската репрезентација за ракометари до 20 години ќе игра во група со Шпанија, со Франција и со Норвешка, на ЕП во Австрија, ова лето. Македонија беше влечена од третиот квалитативен сад и можеше да чека само...

Дибиров: На 26 април ќе испишеме нова историја! (ФОТО)

Најдобриот ракометар на РК Вардар, Тимур Дибиров смета дека „црвено-црните“ на 26 април против Фленсбург во Скопје ќе испишат нова страна во историјата на мак-ракометот. Актуелниот шампион во Скопје на 26. април го игра...

Pages