Вардар со 30:32 (17:16) славеше на последното гостување во групната фаза од Лигата на шампионите, кај шведскиот првак Кристијанштад.

Одлично расположени беа вардарци во текот на целиот меч, но вистинската сила ја презентираа во вториот дел, каде заедно со поддршката од трибините дојдоа до победа со која остануваат во игра за второто место во групата А.