Динамо Загреб ја победи Бенфика (1:0) во првиот меч од осминафиналето од Лигата на Европа, испиша историја, односно на Хрватска и донесе два претставника во ЛШ од сезоната 2020/2021 и сето тоа во фантастична атмосфера на „Максимир”. Полни трибини, безрезервна поддршка 90 минути и добро смислена кореографија за загревање.