Фудбалерите на Леганес може не се најсилниот тим, но за празникот на жената направија потег за паметење. На дуелот со Атлетико Мадрид излегоа со дресови на кои беа испишани имињата на нивните мајки, покажувајќи почит кон женскиот пол.