Репрезентативците од Специјалната Олимпијада продолжуваат со освојување на медали на Светските игри 2019 во Абу Даби. Овој пат кошаркарите донесоа убави вести, се закитија со бронза, откако славеа на дуеллот со Буркина Фасо со 18:24.