Вардар имаше водство во дуелот со Академија Пандев, и противник кој што немаше некоја изразита шанса. Вардарци во вториот дел трпеливо чекаа некоја контра, и ја начекаа, но не реализираа. Академија Пандев, пак, која имаше иницијатива во вториот дел ја дочека својата шанса преку грешка на Новак, и преку Дориев освои голем бод од гостувањето кај Вардарци.