Хановер со најновиот пораз на домашен терен од Борусија Менхенгладбах, си ги намали и онака малите шанси за опстанок во најелитната Бундеслига. Рафаел во 53. минута ја донесе победата за гостите кои останаа да се борат за 4. место на табелата и пласман во Лигата на шампионите.

Чекор кон ЛШ направи Лајпциг кој рутински со 2:0 го совлада составот на Волфсбург со головите на Кампл и на Вернер уште во првиот дел.

Леверкузен славеше на гостувањето кај Штутгарт со 0:1 со голот на Хаверц. И додека Штутгарт веројатно ќе игра во плеј-офот, за Леверкузен ова беше важен триумф за обезбедување на место во Европа.

Вердер на домашен терен го совлада Фрајбург со 2:1.

РЕЗУЛТАТИ 29. КОЛО

Хановер – Борусија М. 0:1

Лајпциг – Волфсбург 2:0

Штутарт – Леверкузен 0:1

В. Бремен – Фрајбург 2:1

ТАБЕЛА: