Работнички по пауза од четири години одново го крена пехарот во Купот на Македонија. Марин Докзуовски во финалето го совладаа коорганизаторот на ова натпреварување Блокотехна и постаа единствениот тим кој во својата клупска витрина има десет пахари.

Кошаркарите на Работнички веднаш заминаа за Скопје во својот храм „Градски парк“ заедно со своите фанови ја прославија првата титула сезона.