Судијата Кунејт Чакир двапати го консултираше ВАР, по погодокот за 4-3 на Фернандо Љоренте во 73. минута, а потоа петтиот гол на Сити во продолжението за 5-3, кој го поништи поради офсајд. Многумина зборуваат и за последниот погодок на Тотенхем, но главниот арбитар по долго време прегледување на снимката на крајот одлучи да покаже на центарот.

Поддржувачите на Манчестер Сити не можат да се помират со елиминацијата објавија видео-снимки од спосните ситуации на кои може да се види игра со рака.