Само наивните поверуваа дека Шкендија ќе победи во Струмица, посебно кога се виде со каков состав истрча стратегот Ќатип Османи. Беласица, по А.Пандев и Шкендија си ја „измачка“ и сега е со добри шанси за опстанок. Сако ќе кажеме дека денешниот меч заврши со резултат 2:1 за струмичани, секој коментар е излишен. Пепи Георгиев и ефектниот гол на Бејтулаи за водство од 2:0, Шефити барем малку го намали срамот за конечни 2:1.

ТРИУМФ НА ПОБЕДА ПО ПЕТ МЕСЕЦИ

Невиден нокаут доживеа Работнички,  и тоа дома и тоа од Победа која по цели пет месеци успеа да триумфира, и најде да победи токму кај „романтичарите“. Вијачки во 12. минута донесе водство од 1:0 за Работнички, се редеа шансите, Баже Илијоски утна и пенал, и потоа следуваше шок во две минути. Прво Ефремов го искористи киксот на Димитровски и Јанков и ја погоди празната мрежа. Не минаа две минути, се играше 76. минута кога Тимовски од десно успеа да го матира Јанков и да донесе огромна радост за прилепчани. Се чини дека со овој пораз екипата на Работнички ги губи и оние мали шанси за излез во Европа.

ИСЕНИ И МИОВСКИ ЗА ПОБЕДИ НА ШКУПИ И РЕНОВА

Бесар Исени е херојот на Шкупи, тој во 87. минута постигна гол за победа на мечот со А. Пандев, со тоа сега чаирчани се приближија на пандевци на само пет бодови. Каков пеколен финиш не чека за таа трета позиција, додека Ренова со раниот гол на Миовски во 5. минута успеа да го реши Силекс и да го втурне кон патеката која означува Втора лига.

 

СЛЕДНО КОЛО#3. КОЛО  
ДатумЧасНатпреварРезултат
25.08.2019 17:00Акад. Пандев - Борец
25.08.2019 17:00Шкендија - Македонија ЃП
25.08.2019 17:00Шкупи - Ренова
25.08.2019 17:00Струга ТЛ - Силекс
25.08.2019 17:00Вардар - Работнички
#🇲🇰 КЛУБОдиграниПобедиНерешениПоразиДГПГБодови
1Акад. Пандев1173114224
2Вардар1173115424
3Шкупи1144312916
4Македонија ЃП11443131216
5Шкендија1142511714
6Струга ТЛ11425111614
7Ренова1141681413
8Силекс11407121612
9Борец1132691811
10Работнички1131781510
РЕЗУЛТАТИ#2. КОЛО  
ДатумЧасНатпревар
17.08.201917:00Работнички - Шкупи2-0
18.08.201917:00Борец - Вардар0-0
18.08.201917:00Македонија ЃП - Акад. Пандев0-0
18.08.201917:00Ренова - Струга ТЛ2-1
18.08.201917:00Силекс - Шкендија1-0

🎥

МАКЕДОНИЈА ЃП – ВАРДАР 0:2 ГОЛОВИТЕ И КОМПЛЕТНИОТ ИЗВЕШТАЈ НА ОВОЈ ЛИНК

БЕЛАСИЦА – ШКЕНДИЈА 2-1

РЕНОВА – СИЛЕКС 1-0

РАБОТНИЧКИ – ПОБЕДА 1-2

ШКУПИ – АКАДЕМИЈА 1-0