Кој чека ќе дочека. Борец по 18 години се врати во Првата лига. Велешани денеска слават, имаат и зошто. Со головите на Христов и Ѓорѓиев тие ја победија Брегалница и со тоа го „заверија“ својот пласман во елитната лига. Честитки за момците на стратегот Горазд Михајлов кој навистина оваа сезона беа најдобри. Во второто дерби, Тиквеш во Кавадарци одигра само 0:0 против Кожув и со тоа успеа да заврши на втората позиција и да игра бараж за пласман во Првата лига. Тоа ќе биде дуел меѓу Тиквеш од истокот и Лабуништа од западот. Кит Го немаше никакви проблеми против Плачковица на гости, победи со 4:0, но сепак не успеа да се помести некое место погоре на табелата. Саса го победа Партизан Обршани.

РЕЗУЛТАТИ – 25. КОЛО

ДЕТОНИТ – ВАРДАР (Н) 4-2

БОРЕЦ – БРЕГАЛНИЦА 2:0

ПАРТИЗАН (О) – САСА 0:2

ТИКВЕШ – КОЖУФ 0:0

ПЛАЧКОВИЦА – КИТ ГО 0:4

#КЛУБОПОБ.НЕР.ПОР.ДГПГБОД
1Борец252032591363
2Тиквеш251591431354
3Кожув251474361549
4Брегалница (Ш)251465492548
5Кит-Го261385531747
6Плачковица256613233724
7Детонит Ј.257315304924
8Саса254517205316
9Вардар (Н)254219185514
10Партизан (О)264121106413