По последниот меч во сезоната и победата на Манчестер Сити над Брајтон Кевин де Брујн му се обрати на својот тренер Пеп Гвардиола. Сити ја освои титулата во Англија втора сезона по ред, а кога Пеп го прегрна Белгиецот овој му рекол: „Ти си гомно тренер…“ а потоа продолжил „Ништо друго не знаеш освен да знаеш да победуваш“.

А Пеп се изнасмеа на неговите зборови.