Ник Кирјос приреди скандал на дуелот со Норвежанецот Каспер Руд. Во моментите кога губеше 2-1 збесна, откако најпрво беше преудпреден од судијата, целосно ги загуби нервите, го фрли рекетот, потоа и стол на теренот. На крајот беше исфрлен од турнирот во Рим.

Новак Ѓоковиќ се пласираше во третата коло на Мастерсот во Рим го совлада Денис Шаповалов од Канада (6-1, 6-3) во дуел кој траеше 66. минути.