Ракометарите на Вардар се новиот (стар) шампион на Македонија. Како и што можеше да се очекува,с о убедлива победа во мечот од 8. коло против екипат ана Еурофарм Работник во Скопје од 36:29, момците на Гарсија Парондо на две кола пред крајот го обезбедија шампионскиот наслов.

Во осмиот меч од суперлигашкиот дел, „црвено-црните“ дојдоа до исто толку победи, што практично ги остави недостижни за конкурентите. Вардар и денеска против Еурофарм Работник се потруди уште во првиот дел да ја тргне неизвесноста и со раззлика од 5 гола (19.ж:14) само да го најави конечниот успех.