Последното коло на француското првенство ќе донесе драматична завршница кога е во прашање борбата за опстанок во елитниот ранг. Каен е на местото кое во овој момент води во плеј-аут, но се уште може во потполност да обезбеди опстанок, но и да испадне во Втората лига. Има два бода помалку од Амиен, кој е во безбедната зона и два бода повеќе од Дижон на позицијата која води во Лига 2. Затоа мечот со Бордо е од пресудно значење за составот на Фабиен Меркадало.

А Каен за да опстане и да избегне плеј-аут, неопходно е да го победи Бордо и Амиен на свој терен да изгуби од Генган. Доколку Амиен и Генган одиграат нерешено тогаш би одлучувала гол-разликата, која во овој момент е на страната на Амиен. Од друга страна, доколку се случи Каен да доживее пораз, а Дижон на свој терен да го совлада Тулуз, тогаш Каен би го гледале во Втората лига идната сезона.

ФРАНЦИЈА 1 – Последно коло

КАЕН – БОРДО
Петок 21.05
Шифра: 5008

ПРЕДЛОЗИ
КТ 1        1,42
ВГ 0-1    3,05
* квотите подлежат на промени

Среќа за домаќинот па Бордо игра во очајна форма, врза шест порази во Лига 1, па Каен тоа мора да го искористи во овој меч и да дојде до важни бодови. Првиот меч меѓу овие два тима во Бордо заврши без голови, па Каен уште тогаш покажа дека може да се носи со големиот противник.

Веруваме во тврд меч, кој би можел да биде одлучен и со еден погодок. Предност му даваме на Каен, кој има далеку поголеми мотиви во овој натпревар, додека играчите на Бордо веројатно едвај чекаат да заврши оваа неславна сезона.