Светската кошаркарска федерација ФИБА на повеќе од 3 месеци до почетокот на Мундобаскетот во Кина го објави комплетниот распоред за натпреварите на шампионатот. Честа да го отворат светското првенство ќе ја имаат селекциите на Србија и Ангола со почеток во 9:30 часот по македонско време.

Во првиот ден од натпреварите ќе се играат и дуелите Полска – Венецуела, Русија – Нигерија, Иран – Порторико, Филипини – Италија, Брег на Слонова коска – Кина, Аргентина – Кореја и Шпанија – Тунис.

Комплетниот распоред го имате во Online верзија на следниот ЛИНК или како .PDF формат.