Во петтиот решавачки меч во СЦ „Борис Трајковеки“ кошаркарите на Работнички обезбедија победа над екипата на Блокотехна (88:78) и се изборија за место во финалната серија од домашниот шампионат. Мечот донесе голема неизвесност до крајот, но во финишот домашните успеаја да дојдат до посакуваната победа. Еве дел од она што се случуваше на вечерашниот меч.