Данило Брестовац, селекторот на македонската репрезентација на 22 имиња ќе смета во подготвите за квалификациските дуели со Турција и со Грција. Првата прозивка е закажана за во сабота (13 часот), нашите најдобри ракометари заедно со Исланд го делат првото место во групата и со победа на двете средби ќе имаат поволности пред ждерпката.

Петтиот натпревар во квалификациите се игра на 12 јуни против Турција во Ескишехир, дуелот со Грција е закажан за четири дена подоцна во Струмица.