По тримфалната сезона во Вардар рускиот репрезентативец Глеб Калараш се врати во Мотор од Запорожје во клубот во кој играше од 2015 до 2017 година. Како што соопшти украинскиот клуб потпишан е тригодишен договор, а со неговото доаѓање дефинитивно тимот во крева квалитетот за идната сезона во која ќе нападне во Лигата на шампионите како и во СЕХА лигата во која ќе дебитира.

Калараш играше една сезона во Магдебург, а во 2018 година дојде во Вардар и во првата сезона со скопскиот клуб ја освои европската титула како и домашната и титулата во СЕХА