Машкиот ракометен национален тим на Летонија за првпат ќе игра на едно Европско првенство, а вардаровиот бек Даинис Кристопанс е оној кој го предводеше тимот кон историскиот успех.

Летонија со 24:23 (14:10) славеше над Словенија во претпоследното коло од групата 4, нанесувајќи му го првиот пораз на главниот фаворит во друштвото, со што воедно букираше и ЕВРО билет.

Кристопанс блескаше со 13 погодоци и беше главниот играч на натпреварот.

Вистински дилириум се случуваше во салата во Валмиера, каде репрезентативците ја славеа историската победа и пласман со публиката.