Данис Кристопанс и Летонија за првпат ќе бидат дел од едно Европско натпреварување. Вардарецот и неговата репрезентација синоќа по голема драма ја совладаа Словенија предводена од Веселин Вујовиќ со 25-24. Херојот на Летонија е Кристопанс, постигна 13 гола, еден од нив на 30 секунди до крајот.