Милан минатата сезона ја заврши на петото место во серија А и избори настап во Лига Европа. Според последните информации италијанскиот тим би можел да се откаже од ова натпреварување, челниците на клубот се обидуваат да постигнат договор со УЕФА со цел да ги средат своите финансиски проблеми.