Шкупи денеска го одигра првиот контролен натпревар на подготовките во Турција, и го совлада тимот на Челик Зеница со 1:0.

Единствениот гол на средбата го постигна Омар Гудиаби со удар од 30 метри. Исени пропушти можност да го зголеми водството во 74. минута.

Инаку Челик не реализирал и пенал.

Следниот меч Шкупи ќе го игра на 2. јули со Мариупол.