Женската репрезентација на Македонија во ракомет на плажа својот деби настап на Европоското првенство тргна со убедлив пораз. Нашите девојки немаа решение за противникот, Русија убедливо ги совлада со 2-0 (24-11, 16-0).

Во првиот сет ракометарките беа подобри (24-11), ако се земе во предвид вториот сет во кој не успеаја да постигнат ниту еден гол.

Македонија денеска го игра вториот меч, против Германија во 15:45 часот.