Роџер Федерер без поголеми проблеми и во три сета (1:6, 6:7, 2:6) за само еден час и 40 минути го совлада Џеј Крајка во второто коло на Вимблдон.

Швајцарецот беше доминантен и неговата победа над 196. играч на светот не беше доведена во прашање.

Во третото коло Федерер ќе се соочи до победникот од дуелот меѓу Лук Пуј и Грегор Барер.