Фудбалерот кој до денеска беше член на екипата на Челзи, Алваро Мората, од сега е сопственост на Атлетико (М). Напаѓачот кој беше на позајмица од Челзи во редовите на „јорганџиите“ со договор до 2020 година, и официјално станува нов ирач на шпанскиот клуб.

Мората стана фудбалер на Челзи во 2017 година, за кого одигра 47 средби и постигна 16 гола.