Милан денеска го престави и третиот дрес со кој ќе настапува следната сезона. На промоцијата беше полскиот голгетер Пјонтек, кој исто така премиерно го објави бројот со кој ќе настапува во иднина во редовите на „росонерите“. Пјонтек го одбра бројот 9, кој во последно време и не е многу среќен за голгетерите во Милан. Пред него „деветката“ ја носеа Игуаин, Дестро, Торес, Андре Силва, Матри, Луиз Адриано и Ладалула кои и не се прославија на „Сан Сиро“.

 

View this post on Instagram

 

#Piatek cambia numero: sarà il nuovo 9 del #Milan 🔴⚫️

A post shared by Goal Italia (@goalitaly) on