Фудбалската репрезентација на Алжир е последниот патник во полуфиналните борби на Купот на Африканските нации. Вечерва во дуелот со дебитантот во завршницата на овој континентален собир, селекцијата на Мадагаскар, Тунижаните ја демонстрираа својата класа и дојдоа до висока и убедлива победа од 3.0.

Патот меѓу четирите најдобри го најави Саси со голот во 52. минута, за 8 минути потоа, Мсакни да погоди за 2:0 со што Тунис веќе го трасираше патот кон завршницата. Во судиското продолжение Тунис погоди и третпат, овој пат преку Слити за конечни 3:0.

Во полуфиналето Тунис за противник ќе ја има селекцијата на Сенегал.