За првпат по 2010 година, репрезентацијата на Алжир ќе игра во полуфиналето на Купот на Африканските нации. Алжирците денеска по подобро изведување на пенали славеа над Брегот на слоновата коска и обезбедија полуфинале со Нигерија.

На средбата во Суец, во регуларниот дел двете селекции постигнаа по еден гол за конечни 1:1. Фегули постигна гол за Алжирците во првото полувреме, а израмни Коџиџа во вториот дел од средбата.

Откако и по дополнителното време немаше победник, Алжир имаше повеќе среќа во пенал-рулетот и со 4:3 обезбеди место во полуфиналето.