Преговараат со неколку имиња, се споменуваа екстра класа играчи како засилувања, но во последнитте неколку денови Баерн Минхен има проблеми. Ако некогаш беше доволно само еден повик и тој играч да дојде, посебно оние од Борусија Дормтунд, сега веќе не е така.

Како може поинаку да се протолкува фактот дека најголемиот германски талент Каи Хавертц, офанзивецот на Баер Леверкузен, му удрил „корпа“ на гигантот. Па така сега баварците ќе му даваат поголема шанса на Ренато Санчез, португалецот кој беше пред заминување.

За се ова околу Баерн, тиражниот БИЛД смета дека проблемот е во тренерот Нико Ковач, поради него потенцијалните засилување се премислуваат да дојдат во Минхен.