Необична ситуација се случи на натпревар меѓу Кашима и Саган во Јапонската лига. Во 12. минута од средбата Шо Ито, напаѓачот на Кашима, доби убава асистенција во шеснаесетникот на противникот и ја искористи можноста да биде кон голот. Но, топката прво се одби од едната пречка, па од другата и заврши во рацете на голманот на Саган.

Позицијата беше одлична па јапонските коментатори не можеа да се изначудат како ова не беше гол.