Од денеска и официјално, како што СПОРТМЕДИА најави, ново име во редовите на Академија Пандев е Марко Рајковиќ (26).

Напаѓачот кој е висок 193 см, кој во последните шест месеци играше за Силекс. Со Рајковиќ секако дека нападот на „пандевци“ ќе биде осетно засилен. Покрај Силекс и сега Академија Пандев, Рајковиќ бил член и на екипите на Ресник, Графичар, Синѓелиќ, Телеоптик, Аполонија, Колубара, Слобода Ужице, Металац.