Фенербахче на својата официјална интернет страница пред неколку минути објави дека постигнат е договор со Наполи за трансфер на фудбалерот Елиф Елмас, и дека се очекува само официјална промоција.

„Почитувани навивачи и поддржувачи. Сакаме да ве информираме дека постигнавме договор со Наполи за трансфер на играчот Елиф Елмас, со што се очекува официјалната промоција. Му благодариме на Елмас, и му посакуваме се најдобро во новиот клуб“, објави гигантот од Истанбул.

https://fenerbahce.org/haberler/futbol/2019/7/yolun-acik-olsun-eljif-elmas