И официјално Елмас стави потпис на петгодишниот договор со Наполи во друштво на претседателот на клубот Аурелио де Лаурентис. Првиот човек на клубот од југот на Италија му посака добредојде на Елиф и му посака успешен настап, а фотографијата од потписот ја објави на својот „Твитер“ профил.