Можеби звучи малку изненадувачки, но дури денеска холанѓанецот Макс Верстапен стигна до својата прва пол-позиција во кариерата и тоа на ГН на Унгарија.

Верстапен беше побрз од Валтери Ботас, додека трет беше Луис Хамилтон пред пилотите на Ферари, Чарлс Леклерк и Себастијан Фетел.

Ова е петта сезона за Верстапен, во која дури сега стигна до својата прва пол-позиција.