22-годишниот голман на Шалке Александар Нибел, е промовиран во нов капитен на тимот од Гелзенкирхен.

Ова е храбар потег на стручниот штаб со оглед дека Нибел дури сега почна да брани, откако си замина Ралф Рахман во Англија.

Нибел бранеше за младата селекција на Германија на неодамнешното ЕП до 21 година, каде Германците играа во финалето, но беа поразени од Шпанија.