Само неколку дена откако го ангажираше Дани Алвес, Сао Паоло денеска го потпиша и десниот бек на Атлетико Мадрид, Хуанфран.

Хуанфран долго време е дел од Атлетико, и з многумина изненадувачки е што се реши да замине во Бразил, имајќи во предвид дека Атлетико беше подготвен да го задржи во своите редови, а имаше и неколку понуди од Шпанија.