Ѕвездата на Барселона Лионел Меси го има најдобриот гол за минатата сезона во Лигата на шампионите објави УЕФА.

Станува збор за фантастичниот погодок од слободен удар во првиот натпревар од полуфиналето во Лигата на шампионите против Ливерпул на „Ноу Камп“. Со тој гол Аргентинецот дојде до јубилејната 600-ка во дресот на каталонскиот гигант.