Вардар никако да биде пред Шкендија па макар барем и едно коло. Тоа е заклучокот ако се погледне табелата по првото коло во новата сезона во ПМФЛ. Македонија ЃП е прва, Шкупи втор, додека шампионот е седми, Работнички осми а Вардар е последен, и само тој загуби како домаќин во ова воведно коло во новата сезона. Интересно е тоа што немаше ниту еден нерешен резултат. Веќе следниот викенд се закажани петте мечеви од 2.коло.

РЕЗУЛТАТИ – 1.КОЛО

А.ПАНДЕВ – ШКЕНДИЈА 1:0

СТРУГА ТРИМ ЛУМ – РАБОТНИЧКИ 2:1

ШКУПИ – БОРЕЦ 2:0

РЕНОВА – СИЛЕКС 1:0

ВАРДАР – МАКЕДОНИЈА ЃП 0:2

ТАБЕЛА

1.МАКЕДОНИЈА ЃП 3

2.ШКУПИ 3

3.СТРУГА ТРИМ ЛУМ 3

4.А.ПАНДЕВ 3

5.РЕНОВА 3

6.СИЛЕКС 0

7.ШКЕНДИЈА 0

8.РАБОТНИЧКИ 0

9.БОРЕЦ 0

10.ВАРДАР 0