Австрискиот ЛАСК Линц го направи најголемото изненадување во првиот меч од 3. квалификациско коло за Лигата на шампионите. ЛАСК однесе 2:1 од „Сент Јакобс парк“, а можеше 2:0 да не го примеше оној гол во финишот на мечот. Базел со тој гол малку ја ублажи ситуацијата и сега ќе бара победа во соседството.

ЛАСК вторпат игра во Лигата на шампионите и токму во Базел ја запиша првата победа. Претходно во 1965 година, кога единствен пат бил австриски шампион, излезе во Купот на европските шампиони со два порази на стартот испадна од полски Горњик.

Тренер на ЛАСК е Валериен Исмаил некогашен фудбалер на Вердер, Баерн, Стразбур, Ленс, а потоа беше тренер на Нирнберг и Волфзбург. Од мај е тренер на клубот од Линц.

 

КАРАБАХ – АПОЕЛ          0-2          1,60

ДАНДАЛК – СЛОВАН     0-2          1,60

НОМЕ КАЛЈУ – ДУДЕЛАНЖ         3+           1,60

РОЗЕНБОРГ – МАРИБОР              ГГ            1,78

ЛАСК – БАЗЕЛ    ГГ3+       1,80

ВКУПНО        13,123