Каталонците не ја почнаа сезоната како што посакуваат, во самиот финиш да дуелот со Атлетик билбо беа поразени со 1-0. На овој дуел не само што настапија без најдобриот фудбалер Лионел Меси, во 37. минута поради повреда теренот мораше да го напушти и Луис Суарез.

Се претпоствауваше дека станува збор за повреда на мускулот, нешто што Барселона денеска и официјално го потврди. Засега не е позното колку време ќе биде отсутен од терените.