Македонскиот репрезентативец Мартин Серафимов е втор најдобар стрелец на Светското првенство У19 кое вечерва заврши во Скопје.

Серафимов на седум натпревари постигна 49 гола, додека пред него е Египќанецот Хасан Ахмед Валид, кој е лидер со 51 погодок.