Во 1/16 финалето од Купот на Македонија, во Гевгелија се изведуваат пенали. Кожуф двапати водеше, со 1:0 3:2, но Ренова двапати израмнуваше. Па така крајниот резултат беше 3:3. За разлика од „гипсарите“, екипите на Работнички, Шкупи, Силекс, Борец немаа никакви проблеми. Тие убедливи победија и се пласираа во следната фаза. Со оглед на тоа дека неколку мечеви подоцна почнаа, дополнително ќе ги објавиме сите резултати од денешните куп натпревари.