Откако успешно ја мина првата пречка, футсал екипата на Шкупи во главните квалификаци во ЛШ се најде во групата 6, на која домаќин ќе биде Хрватска. Нашиот првак за ривали ги доби екипите на Ново Време, кој ќе биде тим – домаќин, потоа Омонија Никозија од Кипар и Лео од Ерменија. Овој турнир се игра од 8.до 13. Октомври. И во оваа фаза од квалификациите само првиот тим ќе се најде во елитната рунда во футсал лигата на шампионите.