Ерменија – БиХ 4:2 е исходот од мечот во Ереван, меч од групата А во квалификациите за ЕВРО 2020. Најдобри на теренот беа екс-вардарците Хофханес Хамбарѕумјан и Тигран Барсегјан. Ерменија поведе многу рано, уште во 3.минута со голот на Хенрик Мкхтарјан и тоа по асистенција на Барсегјан. БиХ израмни со голот на Џеко. Во 66.минута Мкхтарјан повторно стрелаше, но сега по асистенција на Хамбарѕумјан, за да десниот бек на Ерменија и некогашен на Вардар, во 77.минута самиот постигне гол за 3:2. На крај Босанците преку Гојак си постигнаа автогол за конечни 4:2 за Ерменија.

Асистенцијата на Барсегјан:

 

Голот на Хамбарѕумјан: